Alt Değiştirme/ Şifonyer

Şifonyer

 

Şifonyer veya büro olarak da adlandırılan bir şifonyer, genellikle üst üste yerleştirilmiş birden çok paralel, yatay çekmeceye sahip bir dolap türüdür. Amerikan İngilizcesinde şifonyer, genellikle bel yüksekliğinde, çekmeceli ve normalde ayna için yer olan bir mobilya parçasıdır.

Şifonyer birçok farklı ihtiyaç için mükemmel bir saklama çözümüdür ve gardırobunuz için temel bir tamamlayıcıdır. İç çamaşırlarınızı ve çoraplarınızı mükemmel bir şekilde organize etmek için kullanabilirsiniz veya yelekleri, süveterleri yani asılması gerekmeyen her şeyi saklamak için idealdir.

Şık bir şifonyer özellikle gömme dolapların veya diğer mobilyaların bulunduğu bir yatak odasına çarpıcı bir odak noktası katabilir. Çekmecelerin üstü elbette resimleri sergilemek veya günün sonunda mücevherlerinizi koymak için harika bir yerdir.

Şifonyer nedir ne işe yarar?

Şifonyer, komodinden farklı olarak dikey bir tasarıma sahip, daha uzun ve daha geniş, çok çekmeceli, kıyafet ve aksesuarları muhafaza etmek üzere geniş iç hacme sahip bir mobilya türüdür de diyebiliriz.

Şifonyerler eski zamanlarda yalnızca kıyafetleri saklamak amacıyla kullanılıyordu bu yüzden yatak odası takımı için gerekli bir tasarım olarak düşünülüyordu. Ancak günümüzde her türlü ev eşyasını saklamak için kullanılabiliyor.

Genellikle ahşap çekmeceli olan şifonyerler bel yüksekliği, tezgah yüksekliği ve omuz yüksekliği olmak üzere üç standart yükseklikte bulunmaktadır. Bu versiyonların tümü aksesuarları, kıyafetleri ve diğer süs eşyalarını saklamak için tercih edilmektedir.

Bel yüksekliğindeki şifonyerlere genellikle aynalar eşlik eder ve bu da onları güzel bir tuvalet masasına dönüştürür. Şifonyerler koridorda veya girişte dekoratif bir parça olarak kullanılabilir. Vintage tarzı aynalarla kombin edildiklerinde alanı süslemek için harika bir tasarıma dönüşeceklerdir.

Şifonyer Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

  • Dayanıklılık: Arka duvar, çekmecelerin alt kısımları ve raflar gerekli olan her şeyin ağırlığı taşıyabilecek dayanıklılıkta olmalıdır.
  • Çevre dostu: Zararlı maddeler yaymayan güvenli malzemelerden yapılmış bir şifonyer seçimine dikkat edilmelidir.
  • Çok işlevli: Yatak odasında dağınıklılığı önlemek için çeşitli görevleri yerine getirebilecek mobilyalar seçmelisiniz.
  • Stil: Yatak odası için çok sayıda şifonyer seçeneği arasından tercihte bulunurken diğer mobilya parçalarıyla uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Yatak odası mobilyanızı set olarak alabilir veya her parçayı ayrı ayrı seçebilirsiniz. Bu durumda onları renk, stil ve görünüm olarak birleştirmeniz gerekir.
  • Boyut: Yatak odası ne kadar küçükse şifonyer de o kadar kompakt olmalıdır. Kaliteli bağlantı parçaları: Kapılar ve çekmeceler sıkıca kapanmalı ve herhangi bir yere takılmadan kolayca açılabilir kalitede olmalıdır.

Şifonyer Boyutu Nasıl Seçilir?

 

Şifonyer seçimi yapılırken çekmeceleri açmak için yeterli alan olması önemlidir. Alan küçükse ve zaten bir çift kişilik yatak ve büyük bir gardırop varsa, çekmeceli dolap için bir yer bulmak sorun olacaktır. Ancak gerçekten gerekliyse küçük modelleri veya uzun modelleri tercih edebilirsiniz.

Uyulması gereken temel ilke, yatak odası ve çekmeceli dolap orantısıdır. Şifonyer boyutu yalnızca oda ile uyumlu olmamalı aynı zamanda tercih edilen şifonyer depolama ihtiyaçlarını da karşılamalıdır. Uzun olan modeller dar odalar için uygundur ve zarif bir görüntüleri vardır. Yüksek modeller ayrıca yüksek tavanlı yatak odalarında uyumlu görünür.

 

 

Şifonyer Malzemesi Nasıl Seçilir?

 

Şifonyer malzemesini seçerken odadaki havanın temiz ve sağlıklı olması ve mobilyaların mümkün olduğunca güvenli olması yani toksik madde yaymaması gerekir. Doğal ahşap, en dayanıklı, güvenli ve estetik açıdan en hoş malzemedir. Çam ürünleri meşe, ceviz ve kirazdan yapılan şifonyerle göre daha uygun fiyatlı olabilir. Sunta ve MDF, doğal ahşabın ana ikamesidir ve suntadan yapılan mobilyalar bütçe dostudur. Ancak bu malzeme toksik olabilir. Bu nedenle satın alırken güvenlik sertifikalarına göz atmakta fayda vardır. MDF ise daha dayanıklı ve güvenli bir malzemedir. Doğal ahşap şifonyer veya MDF bir şifonyer seçmek her zaman daha iyi olacaktır.

[fe_widget id="26" show_selected="yes" show_count="yes" horizontal="yes" columns="3"]

22 sonuçtan 1-16 arası gösteriliyor