Beşikler

Beşik Nedir?

Beşik, yenidoğan bebeklerin ve emekleyip yürümeye başlayan ufak çocukların yatması için kullanılan sabit ya da sallamalı, çocuğun düşmemesi için genellikle parmaklıklı karyola benzeri yatak aracı. Bütün dünya halklarında farklı stillerde beşik tipleri görülür.

Bebek beşiği alırken nelere dikkat edilmeli?

En doğru beşik, fileli yan duvarları ya da bebeğin yüzünü yasladığında onu koruyabilecek ahşap çıtalardan oluşmaktadır. Ancak ahşap çıtaların aralığı bebeğin kafasının geçmeyeceği şekilde dar olmalıdır. Taşınabilirlik: Eğer çok sık seyahat eden bir aileyseniz, taşınabilirlik sizin için önemli bir madde olacaktır.

Beşik seçiminde nelere dikkat etmelisin?

● Ailenin yaşam tarzına,
● Bebek bakımında sana ve eşine yardımcı olabilecek başka kişilerin de evde bulunup bulunmadığına,
● Evin, yaşam alanının, ebeveyn ve bebek yatak odasının fiziki şartlarına göre değişebilir.
Uyku yüzeyi ve nefes alabilirlik: Bu iki özellik, beşik seçiminde özellikle güvenlik açısından çok önemli. Bebeğinin yatağı, kenarlara kazara sıkışıp zarar görmeyeceği şekilde çerçeveye tam yerleşmiş bir şekilde yapılmış olmalı.
Beşik kenarları: Güvenli bir beşik, fileli yan duvarlara ya da bebeğinin yüzünü yasladığı zaman onu koruyabilecek ahşap çıtalara sahip olmalı. Ahşap çıtaların aralığının da optimum olması gerek. Bebeğinin başının geçebileceği kadar geniş olmamalı.

Bebek beşikleri ne zamana kadar kullanılır?

Bazı beşikleri bebeğin ancak 4 aylık olana kadar kullanabilirsin, bazılarını 6 aylık. Bazı beşikleri ise 2 yaşa, 3 yaşa ve hatta 4 yaşa kadar kullanabilirsin.

Beşik ölçüsü ne olmalı?

Öncelikle bebek beşiği satın almadan önce dikkat etmeniz ve uymanız gereken belirli güvenlik standartları bulunuyor. Karyolanın parmaklık yüksekliği 50 cm’den az, parmaklık aralığı da 6 cm’den fazla olmamalı. Ayrıca beşiğin genel yüksekliğinin 120 cm’i geçmemesi de bir başka önemli nokta.

Büyüyen bebek karyolası kaç yaşına kadar kullanılır?

En sık düşülen hata, büyüyen kardeşin yatağını, bebek için de kullanmak. Ancak yatakların ömrü maksimum dört yıl.

Bebek Beşik kalınlığı ne kadar olmalı?

Bebek yatakları için orta sertlikte ortopedik özelliğe sahip şilteler satılmaktadır, bu ürünler tercih edilebilir. Şilte kalınlığı 10-18 cm civarında olması önerilmektedir. Şilte ile bebek yatağı birbirine uygun olmalı, yatak kenarı ile şilte arasında boşluk kalmamalıdır.

Beşik Kullanım Süresi

Kullanım süresi: Beşik çeşitlerine göre kullanım sürelerinin oldukça değişken olduğunu söyleyebiliriz. Bazı beşikleri bebeğin ancak 4 aylık olana kadar kullanabilirsin, bazılarını 6 aylık. Bazı beşikleri ise 2 yaşa, 3 yaşa ve hatta 4 yaşa kadar kullanabilirsin. Peki, o halde bir beşiğin kullanım süresi neye göre değişir?

● Öncelikle taşıma kapasitesi en önemli faktörlerden biridir. 8-9-10 kg taşıma kapasitesi olan beşikler olduğu gibi 25-30 kg’a kadar çıkabilenler de mevcuttur. Sepet beşikler ve anne yanı beşiklerin kullanım süreleri oldukça azken, bağımsız beşikler ya da park beşikler daha uzun süre kullanılabilir.
● Bir diğer faktör de beşiğin derinliğidir. Bazı beşiklerin birden fazla derinlik ayarı bulunur. Bebek büyüdükçe daha derine alınabilir. Böylelikle bebeğin döndüğünde, doğrulduğunda hatta ayağa kalktığında tehlike arz etmez.
● Neredeyse bebek karyolası gibi uzun süre kullanabileceğiniz beşikler de bulunur. Nasıl mı? Eğer bebeğinin beşiği büyüyen beşik özelliğine sahipse doğal olarak daha uzun bir kullanım olanağı sağlar.

Beşik ne zaman bulundu?

Bugünlerde daha az kullanılıyor, ancak yine de hatıra olarak hediye edilmektedir.Beşiğin tarihine bakarsak, ilk beşik M.S. ilk yüzyıla aittir. Arkeolojik kazılara göre Orta Asya’nın Yedi Su bölgesinde ilk beşik bulunmuştur. Bu süreçte beşikle ortaya çıkan tarihi motifler önem kazanmaktadır.

[fe_widget id="26" show_selected="yes" show_count="yes" horizontal="yes" columns="3"]

31 sonuçtan 1-16 arası gösteriliyor