Gardırop

Gardırop

 

Bir gardırop veya gardırop veya almirah, kıyafetleri saklamak için kullanılan ayakta duran bir dolaptır. En eski gardırop bir sandıktı ve krallık saraylarında ve güçlü soyluların kalelerinde bir dereceye kadar lüks elde edilinceye kadar, büyüklerin kıyafetleri için ayrı konaklama yerleri sağlanmadı.

 

Gardırop Hakkında Bilgiler

 

Giysi dolapları oldukça eski tarihlerden beri iki bölümlü yapılır, giysiler bunlardan birine asılır, öbüründe de düz olarak raflara yerleştirilirdi. 17. yüzyılda, gardırop kapaklarını süsleyen oymaların yerini ince işlenmiş kaplama ve marketöriler aldı. Bazen de gardıroplar yatak odalarının duvarlarını kaplayan lambrilerle birleştirilip gömme olarak düzenleniyordu.

 

  1. yüzyıl sonlarında yapılmış olan gardıroplarınsa genellikle bir giysi bölümüyle, bunun yanından hafifçe geriye çekik bir yüklükleri vardır. 19. yüzyılda mobilyaların seri olarak üretilmesi ve insanların daha çok giysiye sahip olması sonucunu doğran refah düzeyinin yükselmesi, gardırobun bir yatak odası mobilyası olarak büyük önem kazanması sonucunu getirdi.

 

Büyük ve süslü gardıroplar genellikle yatak, tuvalet masası ve şifoniyerden oluşan yatak odası takımlarının bir parçasını oluşturuyordu. 1860’larda gardıropların orta kapağının dış yüzüne bir ayna konmaya başladı. Bu, 20. ve 21. yüzyıllarda da sürmüşse de, ayna daha çok kapağın iç yüzüne konmaktadır.

 

Gardırop Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 

İhtiyaçlarınız, odanızın büyüklüğü, alanda hayata geçireceğiniz dekorasyon stili… Giysi dolabı seçimi sırasında incelemeniz gereken pek çok kriter var! Hazırsanız o unsurları, adım adım inceleyelim!

 

Odanızın Büyüklüğünü Ölmeden İşe Başlamayın.

 

Depolama alanlarına her daim ihtiyaç olsa da elbette odanıza sığmayacak bir gardırop almak istemezsiniz. Tabii ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalacak küçüklükte bir gardırop almayı da kimse istemez! Bu nedenle yatak odanızda gardırobu konumlandırmayı planladığınız alanın ölçülerini alarak işe başlamak olmazsa olmaz.

 

Bazı yeni evlerin yatak odalarının küçük olması nedeniyle gardıroplara, giyinme odası olarak oluşturulacak başka bir odada yer verilebiliyor. Eğer siz de gardırobunuzu giyinme odasında konumlandıracaksanız yatak odası yerine giyinme odanızın ölçüsünü almalısınız.

 

Satın alma aşamasında “Giyinme ya da yatak odasında gardırop nereye konmalı?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken iki nokta var: Gardırobunuzun pencereyi kapatıp doğal ışık kaynağınızı tamamen kesmemesine ve dolabın oda kapısının tam arkasında olmamasına özen göstermelisiniz.

 

 

 

Gardırobunuz Sürgülü mü, Menteşe Kapaklı mı?

 

Ölçüleri aldıktan sonraki aşamada gardırop modelleri arasından seçim yapmak var. Peki, sürgülü dolap mı, kapaklı dolap mı size göre? Buna nasıl karar vereceksiniz? Bu sorunun cevabını, gardırobu konumlandırmak istediğiniz alan verebilir.

 

Örneğin dar bir alanınız varsa kapılı gardıropların kapakları açıldığında alanı daha çok daraltabilir. Bu nedenle eğer küçük bir odanız varsa sizin için daha kullanışlı ve yer tasarrufu sağlayan bir seçenek olan sürgülü gardıropların ideal olduğunu söyleyebiliriz.

 

Kendi İhtiyaçlarınıza Göre Gardırop Seçin.

 

Gardırop denildiğinde çoğumuzun aklına giyecekleri koyduğumuz dolap gelse de yeterli depolama alanı olmadığında gardıroplara havlu, nevresim gibi ev tekstili ürünleri de koyulabiliyor. Bu nedenle almak istediğiniz gardırobun, ihtiyacınızı karşılayacak büyüklükte olmasının yanı sıra sizin için yeterli sayıda rafı ve çekmecesi olmasına, askılık boyunun giyecekleriniz için ideal olmasına da özen göstermelisiniz.

 

Küçük odaya sahip olan herkes için birden fazla ihtiyaca cevap verip bu sayede yer tasarrufu sağlayan ürünlerin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Eğer odada bir boy aynası olmasını istiyorsanız kapaklarında ayna bulunan gardıropları tercih edebilirsiniz. Ayrıca aynanın, odanın derinlik algısını artıran ve bu sayede alanı daha geniş gösterip ev dekorasyonu konusunda sıklıkla yararlanılan bir süper kahraman olduğunu da unutmamak lazım! Yani aynalı gardırop tercih ederseniz odanızı olduğundan daha geniş göstermeniz de mümkün!

 

 

 

[fe_widget id="26" show_selected="yes" show_count="yes" horizontal="yes" columns="3"]

27 sonuçtan 1-16 arası gösteriliyor