Çalışma Masası

Çalışma Masası

 Bir masa veya büro, bir okul, ofis, ev veya benzerlerinde, okuma, yazma veya bilgisayar gibi ekipmanı kullanma gibi akademik, profesyonel veya ev içi faaliyetler için kullanılan düz masa tarzı bir çalışma yüzeyine sahip bir mobilya parçasıdır.

Çalışma masası ne işe yarar?

Adından da işlevini belirttiği gibi çalışma masaları eğitim ya da ticari gibi kullanım amacına hizmet veren eşyaları içerir. Çeşitli fonksiyonel özelliklerinin bulunması kullanıcısına kolaylık sağlayarak motivasyonunun da artmasını sağlamaktadır.

Çalışma masası alırken nelere dikkat edilmeli?

 Çalışma masası seçimi sırasında nelere dikkat etmeli, anlatalım.

  • Çalışma Ortamınızı Nereye Kuracağınıza Karar Verin.
  • Çalışma Masasını Ne İçin Kullanacağınızı Belirleyin.
  • Çalışma Masası Modelleri Arasında Seçiminizi Yapın.
  • Ürünün Hangi Malzemeden Yapıldığını İnceleyin

Çalışma masası boyu ne kadar olmalı?

 Bakıldığı zaman en ideal çalışma masası standart ölçüleri nedir? Sorusunun cevabı ortalama olarak genişlik 120 cm, derinlik 40 cm-45 cm ve yükseklikte 74 cm diyebiliriz. Yani bu tarz ölçülere sahip masalar her zaman için kullanışlı olmaktadır.

Çalışma masası nasıl konumlanmalı?

Çalışma masası odanın neresinde Olmalı? Sorusuna gelince ise doğal ışığın yansıdığı cama yakın bir mesafe olması tavsiye edilmektedir. Bu sayede genç veya yetişkin masayı kullanacak birey gün ışından faydalanarak daha verimli bir çalışma süreci geçirecektir.

Bir çalışma masası ne renk olmalı?

 Beyazın yanında, bej, krem rengi gibi açık renkler de çalışma odası için tercih edebileceğiniz renklerdir. Çalışma odasında siyah ya da kırmızı tercih etmemelisiniz. Konsantrasyonu bozucu ve dikkat dağıtıcı renklerdir. Performansınızın düşmesine sebep olurlar.

 Çalışma masası hangi yöne bakmalı?

 Size başarı ve uğur getireceğini düşündüğünüz herhangi bir nesneyi (Feng Shui’ye göre kırmızı renkli ve metal nesneler daha makbul) çalışma masanızın kuzeyine koyabilirsiniz. Feng Shui’ye göre kuzey başarı yönü. Örneğin masanız ofisin kuzeyindeyse, bu dahada olumlu bir durum

Çalışma masası nasıl düzenlenir?

Çalışma masanızın bulunduğu yerin duvarını canlı ve renkli olarak boyatmanız motivasyonunuzu arttırabilir. Masanın konumunun da güneş gören yerde olması çok daha iyi olabilir. Masanızda ayrıca ne kadar az eşya varsa odaklanmanız için o derece iyi olacaktır.

Çalışma Masası Nasıl Olmalıdır?

 Evde çalışanlar, öğrenciler ve iş yerinde masa başı çalışan kişiler için masa dekorasyonu doğru bir şekilde sağlanmalıdır. Dekorasyon için iyi bir masa seçerek, sağlığınızı koruyabilir ve daha rahat bir çalışma ortamı elde edebilirsiniz. Bu nedenle masada ölçülerden malzemeye ve renklerden türe kadar her seçeneğe dikkat etmek gereklidir.

Çalışma masasının ideal bir kullanım oluşturması için öncelikle ölçülerine dikkat edilmelidir. Bu nedenle evinizde veya ofisinizde kullanacağınız masa için en doğru ölçü konusunda özel tasarım mobilya tercihleri gerçekleştirebilirsiniz. Özel tasarım ile üretilen masalar sayesinde tam olarak yerine yerleşecek ve doğru kullanım oluşturacak bir mobilya sağlayabilirsiniz. En, boy ve yükseklik ölçüleri ile doğru tasarım sağlayan bir masa, beden rahatınız için de önemli bir ayrıntıdır.

 

Masa kullanımı sırasında kolunuzun dirseklerden ayrılan alt ve üst kısımları arasında takribi olarak 60 derece bir açı bulunmalıdır. Dirseklerinizi masaya koymak istediğinizde, omuzlarınızı eğmemeniz ve sırtınızı kamburlaştırmamanız gerekmektedir.

 

Bu sayede sırt ve boyun ağrıları, kol uyuşmaları gibi sıkıntıların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca masa kullanımı sırasında ayaklarınız rahatça yere değmeli ve daha az yorucu bir oturuş biçimi sağlayabilmelisiniz. Eğer masa üzerinde bilgisayar kullanıyorsanız, bilgisayar ile aranızda en az 40cm mesafe bulunmalıdır. Bu sayede gözleriniz bozulmadan ve yanlış duruşlardan kaçınarak bilgisayar kullanabilirsiniz. Aydınlatma için de çalışma masası lambası kullanabilir ve dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz.

 

Aydınlatma ile uyumlu bir şekilde temiz ve dekoratif bir görüntü için şeffaf çerçeve tercih edebilirsiniz. Aydınlatma, gözlerinizi yormayacak ve çalışma alanını direkt olarak aydınlatabilecek şekilde doğru açıyla sağlanmalıdır.

 

Masa üzerinde düzenli bir kullanım kadar sağlıklı kullanım için masif mobilya tercihleri de gerçekleştirilebilir. Hem daha sağlam hem de daha uzun ömürlü bir kullanım oluşması için masa üzerinde araç gereç konusunda da gözünüzü yormayacak ve çalışma alanını da rahatlatacak dekoratif süsler bulunmalıdır. Hatta uzmanlar önerisi gereği ideal bir masa üzerinde en fazla 3 tane eşya bulunması gerekir.

[fe_widget id="26" show_selected="yes" show_count="yes" horizontal="yes" columns="3"]

Gösterilen sonuç sayısı: 6