Bebek Arabası

Bebek Arabası Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizin sağlığı ve konforu her şeyden önce gelir. Diğer önemli bebek ihtiyaçlarının yanında bebek arabası da önemli bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Seçimlerinizde gösterişli ve şık olmasına öncelik vermemeniz gerekir. Önceliğiniz bebeğinizin sağlığı ve bebek arabası içerisinde bulunduğu zamanlardaki konforu olmalıdır.

 

Bebek Arabası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğin rahatlığı ve konforu

 • Her şeyden önce arabasında bebeğin rahat bir şekilde oturması ve konforu önceliğiniz olmalıdır.
 • Bunun için oturma bölümünün kalınlığı, sırtının yasladığı bölümün çeşitli seviyelerde rahat bir şekilde katlanabilir ve ayarlanabilir olması gerekir.
 • Ön tepsisinin olması ve rahat çıkarılıp takılması gerekir.
 • Arabanın tentesinin güneşten koruma özelliğinin olması ve kademeli olarak katlanması, özellikle dikkat edilmesi gereken özelliklerdir.

 

Bebek Arabası Güvenliği

 • Öncelikle arabanın metal aksamının sağlam olduğundan emin Bazı markalar kolay taşınabilmesi ve daha hafif olması için dayanıksız metal kullanırlar, bu da çocuğun güvenliğini tehlikeye atar.
 • Arabanın emniyet mekanizmasının kolay açılıp kapanmaması gerekir ki çocuğunuz açamasın. Arabanın tentesinin tamamen kapandığında bebeğinizin güvende olduğunu görebiliyor olmanız lazım. Bu nedenle bu özelliğine dikkat edin.
 • Arabanın üretici firmasını, kullanılan kumaşların kalitesini inceleyin. Emniyet kemerinin sadece bel kısmında değil hem bel hem de omuz kısmından kavrayacak 5 noktalı emniyet kemerlerinden olmasını tercih edin.

Pratikliği ve kullanım kolaylığı

 • Arabanın kolay açılıp katlanabiliyor olması size büyük kolaylık sağlar.
 • Arabanın katlandığında az yer kaplaması da önemli bir özeliktir.
 • Arabanın yönünün çift taraflı olarak dönebilme özelliğinin olması bebeğinizi istediğiniz zaman kendinize ya da dışarıya doğru çevirebilmenize olanak sağlar.
 • Arabanın çok ağır olmaması, fren sisteminin iyi çalışması, tekerlerinin 360 derece dönebiliyor olması diğer önemli kriterlerdendir.

 

Bebek Arabası Garanti Süresi ve Servis Ağı

 • İleride yaşayabileceğiniz sorunlara ve arızlara karşı alacağınızı arabanın garanti süresini ve kapsamını kontrol edin.
 • Satış sonrası servis imkânı veren ve geniş servis ağına sahip markaların ürünlerini tercih edin.
 • Üretimi bitmiş ya da bitme üzere olan ürünleri satın almayın.

 

Yaşam Tarzınıza Uygunluğu

 • Sizin yaşam tarzınız ve arabayı nerelerde kullanacağınız hangi bebek arabasını almanız gerektiği konusunda belirleyici bir unsurdur.
 • Eğer sokakta, kaldırımlarda ya da parkta kullanacaksanız dayanıklı ve süspansiyonu iyi arabaları tercih edin.
 • Doğa yürüyüşlerinde kullanmak için bir araba istiyorsanız daha ağır ve büyük tekerlekli olanları satın alın.
 • Daha çok alışveriş merkezi gibi iç mekânlarda kullanılacaksanız tekerlekleri 360 derece dönebilen, manevra kabiliyeti yüksek, katlanması kolay ve hafif olan bebek arabalarını tercih edebilirsiniz.

 

Bebek Arabası Çeşitleri

Standart bebek arabaları

En yaygın olarak kullanılan bebek arabalarıdır. Genelde 20 kilo taşıma kapasitesi vardır. Yatma özelliği, açılı kapanır tentesi, manevra yapabilen tekerleri ve alüminyum iskelet yapısı vardır.

Baston tipi bebek arabaları

Pratik, hafif ve kullanımı oldukça kolay bebek arabalarıdır. Az yer kaplarlar ancak çok konforlu değillerdir.

Jogger tipi bebek arabaları

Arkada 2 önde bir tekeri olan oldukça büyük arabalardır. Hamilelik sonrası kilo vermek ve form tutmak amacıyla üretilmiştir. Büyük olmasına rağmen kullanımı kolay bebek arabalarıdır.

Travel sistem bebek arabaları

Doğumdan itibaren kullanılabilen istenildiğinde bebek arabasından ayrı olarak taşıma koltuğu, oto koltuğu ve ana kucağı olarak kullanılabilen çok fonksiyonel bebek arabalarıdır.

 

Bebek arabası ne zaman alınmalı?

Bebek arabaları bebekler 3 yaşına geldikten sonra rahatlıkla kullanılabilir. Ancak daha erken dönemlerde de baston tipi bebek arabasına geçiş yapabilirsiniz. Bu noktada önemli bir unsura değinmek gerekiyor. Travel sistem bebek arabaları genellikle 5 noktadan emniyet kemeri ile bağlanabilir.

Bebek arabasında amortisör ne işe yarar?

Amortisörlerin asıl görevi yayların salınımını azaltmak ve çukura düşüldüğünde ve bir tümsekten geçildiğinde defalarca yaylanarak lastiklerin yol tutuşunun azalması ve hakimiyetin kaybolmasını engellemektir. Amortisör küçük olmasına rağmen çok etkili parçadır.

Bu yazımızda siz değerli ninnola okuyucularına bebek arabasında nelere dikkat edilmeli? Hangi özelliklerine göre seçilmeli? Sorularına yazımızda açıkladık. Son olarak en iyi bebek arabasının kalitesinin ölçüldüğü tabloyu sizlere sunduk. İncelemenizi tavsiye eder ninnola.com  internet sitemizden bakacağınız ürünlerimizden kendinize uygun seçimlerle kaliteli ürünlerimize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

[fe_widget id="26" show_selected="yes" show_count="yes" horizontal="yes" columns="3"]

Gösterilen sonuç sayısı: 4