Bebek Odası

Bebek/ Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Herkese merhaba, sizlerle bu yazımızda iki başlıktan oluşan bebek ve çocuk odalarının dekorasyonlarını nasıl olması gerektiğinden nelere dikkat edileceğinden detaylı bir şekilde bahsetmiş olacağız. Dilerseniz yazımıza geçmeden önce ilgilenenleriniz için Erkek ve Genç Kız Odaları Nasıl Olmalıdır? Başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Şimdiden keyifli okumalar dileriz…

 

Öncelikle bebek odası nasıl dekore edilir? Sorusuna yanıt bulacağınız yazımızda bebek bekleyenleriniz için bebeğinizin her ihtiyacını karşılamak istediğiniz gibi odasının da şık ve isteğiniz doğrultusunda düzenlemek isteyebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli noktalar olduğunu unutmamanız gerekli. Gelin şimdi hep birlikte dikkat edilmesi gereken bu noktaları açıklamış olalım.

 

Bebek Odası Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Konumu ve Özellikleri

Bebek odası dekorasyonuna geçmeden önce evde bebeğimiz için bir oda seçmeye ihtiyacımız var. Her ne kadar ilk başlarda anne-baba yatak yanı beşikleri ile bebeklerini yatak odalarında yatırmayı düşünse de uzmanlar ilk günden itibaren bebeğin ayrı bir odasının gelişim için çok önemli olduğunu belirtiyor. Peki, bebek odasını seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor? Öncelikle ebeveyn odasına en yakın odalardan birini seçebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin size ihtiyacı olduğunda ona ulaşmanız kolay ve kısa sürede olur. Mümkünse geniş-havadar ve mutlaka güneş alan bir oda bebek odası olarak seçilmelidir. Ancak evin güney kısmında bulunan odalar tercih edilmemelidir. Çünkü yaz aylarında bu odalar çok sıcak olacağı için bebeğinizi rahatsız edebilir. Ve en önemli noktalardan bir diğeri de bebek odasının rutubetli olmaması ve nem oranının ideal seviyede olmasıdır.

 

Bebek Odası için Mobilya Seçimi ve Yerleşimi

Beşik, karyola, şifonyer, gardırop, emzirme koltuğu… Bebek odasını dekore ederken pek çok farklı mobilyaya ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bütün bu mobilyaları sığdırabileceğiniz genişlikte bir bebek odasının olduğundan emin olmayı unutmayın. Aksi takdirde asla doğru bir şekilde yerleştiremeyeceğiniz sıkışık bir bebek odasına sahip olabilirsiniz.

Bebek odası mobilyası alırken toksik içermeyen ahşap malzeme seçtiğinizden emin olun. Mobilya aldığınız yere mutlaka üretimde kullanılan ağacın ve boyanın özelliklerini sorun.

Bebek odası mobilyalarında malzemenin sağlıklı olması kadar dayanıklı olması da önemlidir. Bu sebeple mobilyaların görünüşünden çok sağlam ve uzun ömürlü olmasına dikkat etmeye çalışın.

 

 

 

Bebek odasında mobilya yerleşimi

Bebek odası mobilyalarının yerleşimi de oldukça önemli bir konudur. Eğer odanın büyüklüğü müsaitse bebek karyolası ortalanmış bir konumda olmalıdır. Bunun da en büyük nedeni ısı ve ışığa yüksek oranda bebeği maruz bırakmamaktır.

Bu sebeple bebek karyolasını pencere kenarına ya da kalorifer yanına yerleştirmemelisiniz. Karyolayı odanın orta bölümüne koyacak genişlikte bir odanız yoksa pencereden uzak köşeye baş kısmını duvara dayayacak şekilde konumlandırabilirsiniz. Bebek odasındaki gardırop ve şifonyer gibi mobilyaları da duvara sabitlemeyi unutmayın. Eğer duvar rafı kullanıyorsanız buraya hafif ve yumuşak şeyleri koymaya özen gösterin.

Bebek Yatağı ve Yatak Tekstili Seçimi

Bebek  yatağı seçerken çok sert ya da çok yumuşak olmayan yarı ortopedik yatakları tercih etmelisiniz. Sert yatakların bebeklerin kaslarını yoracak ve uykuya geçişini zorlaştıracaktır. Ayrıca hijyen açısından sertifikalı anti-bakteriyel özellikli bebek yatakları da bebeğinizin uzun yıllar sağlıklı uykulara dalmasına yardımcı olacaktır.

Bebek Odasında Halı Seçimi Nasıl Olmalı?

Uzmanlar bebek odasında halı bulundurulmaması gerektiğiyle ilgili özellikle anneleri uyarmaktadır. Bu Halılar toz ve mikroorganizma yuvası olduğundan sağlık açısından bebek odalarında halı kullanmak doğru bir seçim olmayacaktır. Ayrıca halı ve kilim gibi zemin örtüleri odadaki nemi de emdiği için alerjik bünyeli bebekler için nefes almayı daha da zorlaştırmaktadır. Tüm bu sebeplerden ötürü bebek odası zemininin silinmesi kolay olan laminant parke döşeme türleri olması gerekmektedir. Ancak illa bebek odasında halı ya da kilim kullanılmak isteniyorsa, toz tutmayan, anti-alerjik sertifikalı, kolay silinip temizlenebilen halıların tercih edilmesine dikkat edilmelidir.

Bebek Odası Perdesi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Sentetik madde içermeyen kumaşlardan üretilmiş perdeler tercih edilmelidir.
  • Boyar madde olarak organik boyaların kullanıldığı kumaşlardan yapılmasına özen gösterilmelidir.
  • Özellikle rahat bir uyku için fon perdelerin ışık geçirmez karartma kumaştan olmasına dikkat edilmelidir.
  • Kolay temizlenebilen ve yıkanabilen perdeler seçilmelidir.

 

 

 

 

 

Çocuk Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Hepimizin önemli ihtiyaçlarından birisi olan odalarımız; dinlenmek, uyumak, yalnız vakit geçirmek düşünmek ve daha fazlasıyla sayabileceğimiz birçok şeyi yapmak istediğimiz alanlarımızdır. Bu alanlara yetişkinler kadar çocukların da ihtiyaçları vardır. Bu yazımızda sizlere çocuklarınızın odalarında dekorasyon seçenekleri nasıl belirlenmeli, nelere dikkat edilmeli ve nasıl olması gerekeceğinden bahsedeceğiz.

 

Alanın Boyutuna Uygun Çözümlerden Yararlanın

Çocuk odası olarak ayırdığınız oda küçük olabilir; ama bu, çocuk odasında ihtiyaç olan mobilyalara yer veremeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü artık alan ne kadar küçük olursa olsun ihtiyacı karşılayacak çocuk odası modelleri sunuluyor. Örneğin iki çocuğunuz aynı odada kalıyorsa ve çocuklarınızın giysilerine yer bulmakta zorlanıyorsanız dolaplı ranzaları, çalışma masası için yeterli yeriniz yoksa da çalışma masalı ranzaları seçebilirsiniz. Çocuk odasında kitaplık elbette olmazsa olmaz. Üstelik çocuğunuzun seveceği pek çok kitaplık modeli de mevcut. Dilerseniz ayaklı, dilerseniz de duvara monte kitaplık modellerine yer verebilirsiniz.

 

Sevdiği Şeyleri Merkeze Koyun, Detay Olmaktan Çıksınlar

Seçtiğiniz ev dekorasyonu stili sizin zevkinizi yansıtıyor ve bu tarz doğrultusunda sevdiğiniz ürünlere yer veriyorsunuz. Çocuğunuzun kendi odasında da sevdiği şeyleri görmeye hakkı var. Sevdiği çizgi film karakterleri, sevdiği renkler ya da hayranlık duyduğu bir kitap… Çocuğunuzun istediği bir konu ışığında tema belirleyip çocuk odası dekorasyonunu oluşturabilirsiniz.

Seçtiğiniz temayı; çocuk odası perde modellerinden çocuk odası duvar kâğıtlarına, halılardan çocuk odası dekorasyon ürünlerine, hatta nevresim takımlarına kadar pek çok alanda yansıtabilirsiniz. Hatta bu temaya çocuk odasının giriş kapısında bile yer verebilir, sticker gibi çocuk duvar odası süsleri sayesinde o neşeli atmosferin daha odaya girmeden hissedilmesini sağlayabilirsiniz. Çocuk odası bu! Ne kadar renkli, o kadar iyi! Fakat çalışma masasında olabildiğince sade bir dekorasyon yapmaya özen göstermelisiniz. Kalabalık bir alan, çocuğunuzun dikkatinin dağılmasına neden olabilir.

Aydınlatma Konusuna Önem Verin

Avizeler, sarkıtlar, çalışma lambaları, abajurlar, sensörlü aplikler… Çoğu çocuk karanlıktan hoşlanmaz ve aydınlık bir ortama ihtiyaç duyar. Bu aydınlığı rengârenk tasarımlı ürünler ile sunmak ise en tatlısı! Çocuk odası aydınlatma ürünleri sayesinde alanı aydınlatırken çocuk odası dekorasyonuna da katkı sağlayabilirsiniz.

Duvar Dekorasyonu Çocuğunuzla Birlikte Oluşturun

Çocuk odası eğlenceli bir alan! İşte, tam da bu nedenle çocuk odası dekorasyonu yaparken eğlenmek de önemli. Evin her odasında olduğu gibi çocuk odasında da duvar dekorasyonu alana renk katıyor. Çocuk odası duvar kâğıtları duvarları renklendirmek için mükemmel seçenekler olsa da çocuk odası duvarının dekorasyonunu yaparken eğlenmek de mümkün. Nasıl mı? Elbette hobi boyaları sayesinde. Örneğin yazmayı-çizmeyi seven bir çocuğunuz varsa bir duvarı, chalkboard boyası ile boyayabilir ya da damga rulo damgaları sayesinde çocuğunuzun odasını güzelleştirirken eğlenmesini sağlayabilir aynı zamanda birlikte odasını tasarlayabilirsiniz.

Çocuk Odası Güvenliğine Önem Verin

Çocuk bu; düşe kalka büyür… Bunu göz ardı etmeyerek çocuk odasında güvenliğe önem vermelisiniz. Örneğin alanda ihtiyaç olmayan mobilyalara yer vermemeli ve olabildiğince ferah bir alan oluşturmalısınız. Bu sayede hem çocuğunuz oyun oynamak için daha geniş bir alana sahip olur hem de zarar görme ihtimali düşer. Köşesi sivri mobilyalara kenar koruyucu yerleştirmek ve eğer çok küçük çocuğunuz varsa kapaklı priz kullanmak da çocuk güvenliği için yapmanız gerekenler arasında. Bu arada mobilyaları duvara ya da zemine sabitlemek de oluşabilecek kazaları engellemenizi sağlar.

Çocuğunuz Küçükse Montessori Yatak Odası Dekorasyonunu Değerlendirebilirsiniz

Çocuğunuz büyüyor ve siz de odasında değişiklik yapmayı planlıyorsunuz. O halde size oldukça eğitici ve öğretici bir trend olan Montessori çocuk odası dekorasyonuyla çocuğunuzun kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi ve sorumluluklarını üstlenebilmesi gibi çocuk gelişiminde önemli olan konular doğrultusunda oluşturulmuş bu felsefede yatak, depolama alanı, oyun alanı gibi tüm noktalar, çocuğunuzun kolaylıkla ulaşabileceği boyutlarda oluyor.

 

Sevgili ninnola okuyucuları bu yazımızda sizlerle birlikte hem bebek odası dekorasyonu nasıl olmalıdır? Sorusuna hem de çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalıdır? Sorusuna yazımızda detaylıca bahsetmiş olduk. https://ninnola.com/ İnternet sitemizi ziyaret ederek sizlere sunduğumuz ürünlerimizden online vereceğiniz siparişlerinizde kaliteli ve güvenilir hizmetimizle kolayca ulaşabilirsiniz. Bir başka yazımızda görüşmek üzere…

[fe_widget id="26" show_selected="yes" show_count="yes" horizontal="yes" columns="3"]

116 sonuçtan 1-16 arası gösteriliyor