Karyolalar - Ranzalar

Ranza

Bir ranza, bir karyola çerçevesinin diğerinin üzerine yığıldığı bir yatak türüdür ve iki veya daha fazla yatağın genellikle sadece bir kişinin ihtiyaç duyduğu zemin alanını kaplamasına izin verir.

En iyi ranza nasıl olmalı?

Öncelikle ranzalar için özel yatak gerekmediğinin bilinmesi gerekmektedir. Ancak özellikle üst kısımda kullanılacak olan yatakların daha ince yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Genel bir kural olarak ranzalar için kullanılacak olan yatakların 17 cm’den kalın olmamasına özen gösterilmektedir.

 Ranza kaç yaş için uygundur?

Üst kısımda yer alacak çocuğun 6 yaşından büyük olması halinde rahatlıkla ranza kullanımı gerçekleşmektedir. Bu bakımdan ranzanın alt kısmında 6 yaşından küçük çocuk, üst kısmında 6 yaşından büyük olan yattığında ranzalarda güvenlik sorunu oluşmamaktadır.

Bir ranza kaç kilo taşır?

TSE standartlarına göre tasarlanıp özenle üretilen ranza, hem ebeveynlerin hem de çocukların ve gençlerin beklentilerini karşılıyor. Her bir uyku alanının maksimum taşıma kapasitesi maksimum 130 kg’dır.

Ranza alırken nelere dikkat edilmeli?

  • Ranzanın Uzun Ömürlü Olması Alınacak olan ranzanın kaliteli malzemelerden üretilmesi demek zaten uzun ömürlü olması demektir.
  • Ranza Boyutları Tercih edilecek ranzanın odanın boyutlarına mutlaka uyumlu olması gereklidir.
  • Rahat kullanım.

Yavrulu ranza ne demek?

3’lü yavrulu ranza diye de geçen baza kısmında açılır yatağı olan model genç odalarında arkadaş ağırlamak için kolaylık sağlar. Kullanılmadığında içindeki yatağı çıkararak küçük depolama alanı olarak değerlendirilebilir. Metal ve ahşap ranza 3’lü yavrulu ranza seçeneklerine sahiptir.

Daha Etkili Ranza Kullanımı İçin Tavsiyeler

 Ranza kullanımı için belirli noktalara dikkat etmeniz ranzanın daha sağlıklı ve verimli kullanılmasına yardımcı olacaktır. Bu noktada ilk önemli etmen çocukların ranzayı oyun alanı olarak kullanmalarını engellemektir. Ranzalar güvenli yapıda olsalar da uyku dışında farklı amaçlar için kullanıldıklarında, örneğin oyun oynamak, tırmanmak, atlamak gibi amaçlar için kullanıldıklarında oldukça zarar verici olabilirler.

Bu yüzden çocuklarınıza ranzayı sadece uyku amaçlı kullanmaları gerektiğini iyi bir şekilde anlatmanız gerekmektedir. Bir diğer önemli nokta da üst kısımda sadece bir çocuğun bulunmasını sağlamaktır. Özellikle üst kısım oldukça hassas bir bölüm olduğundan aynı anda birden fazla kişi bu kısımda bulunmamalıdır. Bir diğer önemli nokta da aynı yaşlarda olan çocuklar özellikle üst kısımda yatmak isteyebilirler ve aralarında bu yüzden bir çekişme baş gösterebilir. Böylesi durumların önüne geçmek için de adil bir seçim olması için çekiliş yapabilir ve çekiliş sonucuna göre üst kısmı kullanacak olan çocuğu belirleyebilirsiniz.

Erkek Genç Odası Ranzalar İçin Nasıl Yatak Kullanılmalı?

Temel olarak ranzalar sağlıklı bir uyku kalitesi sunmalıdırlar. Bu yüzden genç erkek odalarında ranzalar kullanılacak yataklar da büyük öneme sahiptir. Yanlış yatakların kullanılması gelişim döneminde olan gençlerin sağlıklı ve iyi bir şekilde uyumalarının önüne geçecektir. Bu dönemde olan genç erkekler fiziksel ve zihinsel olarak gelişim evresi içindedirler.Bu bakımdan gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri için kesintisiz ve dinlendirici bir şekilde uyumaları çok büyük öneme sahiptir. Kendilerinin gelişimini sağlayacak olan uyku evresi REM evresi olarak ifade edilen ve derin uyku olarak da bilinen evredir. Bu evreye girilmemesi yani uykunun sıklıkla bölünmesi durumunda gençler için ihtiyaç duydukları  gelişim tam olarak kendisini gösteremeyecektir.

Bu yüzden ranzalar için yatak tercihinde dikkatli olunmalıdır. Öncelikle ranzalar için özel yatak gerekmediğinin bilinmesi gerekmektedir. Ancak özellikle üst kısımda kullanılacak olan yatakların daha ince yapıda olmasına dikkat edilmelidir. Genel bir kural olarak ranzalar için kullanılacak olan yatakların 17 cm’den kalın olmamasına özen gösterilmektedir. Bazı ranzaların özel tasarımı gereğince bu pay 15 cm’ye kadar düşebilmektedir.

 

 

[fe_widget id="26" show_selected="yes" show_count="yes" horizontal="yes" columns="3"]

Gösterilen sonuç sayısı: 12